Brf Lönnparken 2024-10-24
Då är steg ett av hissrenoveringen nära förestående, äntligen! Den upphandlade entreprenören heter Hisstech. Vilka också hanterar all service från och med september och 5 år framåt från renoveringens slutförande. Nya telefonnummer sitter redan i hissarna.
Vi startar i port 89 inom 2 veckor. Avisering, om ni ännu inte fått det, kommer inom kort. Sedan aviseras trapphusen med 4 veckors framförhållning. Aviseringen kommer finnas på portdörren samt i hissen. Hissarna i respektive trapphus kommer att vara avstängda i ca 2 veckor under renoveringen.
På grund av bekymmer med leverans av hissdörrarna så kommer ett återbesök krävas andra hälften av januari 2025 för montage av nya hissdörrar. Vid återbesöket krävs enbart en dags avstängning per trapphus, och avisering kommer då ske ca 2 veckor innan.
Vi tackar på förhand för ert överseende och tålamod med detta! Framåtriktat gör det att föreningen kan räkna med väl fungerande hissar, och kostnadsbesparingar.